Kúpa vlastnej nehnuteľnosti predstavuje zásadný životný posun. Osamostatniť sa však dá aj bez kúpy vlastného bývania. Rozhodnúť sa medzi kúpou alebo podnájmom predstavuje jedno z najťažších rozhodnutí, ktoré musí človek v živote spraviť.
Osamostatnenie sa a odsťahovanie sa spod rodičovských krídel, predstavuje pre mnoho mladých ľudí zásadný životný okamih. Vlastné bývanie mnohí vnímajú ako moment, ktorý symbolizuje vrchol dospelosti. Pre človeka obzerajúceho sa po vlastnom bývaní, existujú 2 základné možnosti – kúpa vlastnej nehnuteľnosti alebo podnájom.
Oba spôsoby majú svoje výhody a nevýhody a vybrať si ten vhodnejší, vie byť zložitejšie než sa na prvý pohľad zdá. Predstava vlastnej strechy nad hlavou a stále pomerne ľahko dostupné hypotéky znejú lákavo, no stále existujú situácie, ktoré sa nevypláca riešiť kúpou vlastnej nehnuteľnosti. Preto predtým, ako sa rozhodnete kúpiť vlastnú nehnuteľnosť, by ste mali zvážiť odpovede na nasledujúce 4 otázky.
Som pripravený usadiť sa ?
Ak je vaša životná situácia neustále vo vývoji a pravidelne sa mení, kupovať vlastnú nehnuteľnosť nemá zmysel. Za zmenu životnej situácie môžete považovať plánovú zmenu práce či sťahovanie sa do inej mestskej časti alebo mesta v dohľadnej dobe.
Pred kúpou nehnuteľnosti je vhodné mať svoje predstavy o živote ustálené, preto v spomínaných životných situáciách je lepšie využiť podnájom, ktorý nepredstavuje dlhodobý záväzok. Navyše vám umožní bývať v lokalite, v ktorej kúpa bytu pre vás nie je zaujímavá alebo si ju nemôžete dovoliť.
Nemenej dôležitou výhodou podnájmu, je ľahká zmena lokality a bývania, vďaka čomu si viete bývanie v prípade potreby hravo prispôsobiť zrealizovaným životným zmenám.
Plánujem si v blízkej dobe založiť rodinu?
Ak v rozmedzí najbližších rokov plánujete založenie vlastnej rodiny, kúpa nehnuteľnosti predstavuje pre vás efektívnejšie riešenie, ako život v podnájme. Toto odporúčanie platí najmä v prípade páru, ktorý dlhodobo žije v podnájme. Je pravdepodobné, že s rodinou sa nebudete chcieť tlačiť v malom byte a platiť peniaze za niečo, čo nie je vaše.
Vďaka vlastnej nehnuteľnosti získate kontrolu nad financiami (nemusíte sa báť zvýšenia nájomného) a najmä pocit istoty bývania (nájomné zmluvy bývajú väčšinou uzatváranie na dobu určitú a vlastník nehnuteľnosti nie je povinný po jej uplynutí zmluvu predĺžiť).
Navyše získať hypotéku pre pár je jednoduchšie v čase, kým žena nie je na materskej dovolenke, a preto je výhodnejšie uvažovať nad hypotékou pred založením rodiny.
Mám stabilný príjem?
Stabilný príjem a jeho výška, by mali byť základným kritériom pri rozhodovaní sa o kúpe nehnuteľnosti. Málokto má totiž dostatočné úspory, aby financovanie nákupu nehnuteľnosti mohol pokryť len z vlastných zdrojov. Je preto vysoko pravdepodobné, že nákup nehnuteľnosti budete potrebovať spojiť so získaním hypotéky.
V prípade nestabilného príjmu budete pre banku málo bonitným klientom, čo sa prejaví nízkou hodnotou hypotéky, vyššou úrokovou sadzbou či dokonca zamietnutím žiadosti. Navyše riskovať omeškanie sa so splátkami a riziko straty strechy nad hlavou je nezodpovedné.
Uvažovať o kúpe nehnuteľnosti, by ste preto mali len v prípade dostatočne vysokého pravidelného príjmu. S výpočtom možnej výšky hypotéky či potrebnej mesačnej splátky vám pomôže hypotekárna kalkulačka.
Ak z akýchkoľvek dôvodov nemožno váš príjem považovať za stabilný alebo dostačujúci na kúpu nehnuteľnosti radšej dočasne zabudnite a využite podnájom, kým sa vaša finančná situácia nestabilizuje. Opak platí len v prípade, ak je váš mesačný nájom vyšší, ako by bola mesačná splátka hypotéky.
Využijem nehnuteľnosť ako investíciu?
Investovanie finančných prostriedkov do nehnuteľnosti, predstavuje efektívny spôsob uloženia voľných finančných prostriedkov a ich zhodnotenie. Uvažovať nad kúpou vlastnej nehnuteľnosti, aj keď ste na prvé 2 otázky odpovedali nie, preto môžete v prípade, ak máte nejaké úspory a nehnuteľnosť má v budúcnosti potenciál ľahkého prenajatia.
V takomto prípade je pre vás výhodnejšie ako platiť podnájom splácať hypotéku a v budúcnosti, keď už nehnuteľnosť nebudete potrebovať, môžete ju prenajímať, čo vám zabezpečí finančné prostriedky na splácanie hypotéky.
Základom je, aby predmetná nehnuteľnosť mala potenciál na jednoduchý dlhodobý podnájom. Rozhodujúcim kritériom by preto nemala byť len jej cena, ale najmä lokalita a dobrá dispozícia.
Každý z nás túži po vlastnom bývaní, z ktorého si môže spraviť hniezdočko, do ktorého sa bude vždy rád vracať. Rozhodnutie sa pre dočasný podnájom alebo kúpu vlastnej nehnuteľnosti, by malo záležať najmä od aktuálnej životnej situácie, výšky úspor a stabilnosti príjmu.
Unáhlenie sa s kúpou vlastnej nehnuteľnosti môže život značne skomplikovať. Preto treba pri rozhodovaní uvažovať racionálne a silnú túžbu po vlastníctve vlastnej nehnuteľnosti prispôsobiť aktuálnej situácií a plánom do budúcna. Predsa len. Kúpa nehnuteľnosti predstavuje pre väčšinu z nás najväčšiu životnú investíciu, a preto ju treba dobre zvážiť. Správne vybraná nehnuteľnosť by mala svoju hodnotu len zvyšovať a svojmu vlastníkovi priniesť dlhodobý úžitok.