Ešte pred pár rokmi bola virtuálna realita ako zo sci fi filmov. Vďaka pokroku technológii je táto technologická vychytávka čoraz viac dostupná aj pre bežného užívateľa.
Čo je virtuálna realita?
Presne vysvetliť, čo je virtuálna realita (VR) nie je vôbec jednoduché. Niektorí ju označujú ako trojrozmerné prostredie vymodelované a spracovávané počítačom. Iní ju zjednodušene označujú ako pokročilú počítačovú simuláciu. To čo tieto definície spája je fakt, že virtuálna realita sa snaží vytvoriť skutočný svet so všetkým čo s ním súvisí. V ideálnom prípade by mala byť na nerozoznanie od skutočnej reality.
Tak ďaleko zatiaľ nie sme. Súčasné technológie ešte nepokročili natoľko, aby sme si mýlili virtuálnu fikciu s realitou. No uvidíme, čo prinesie budúcnosť.
Ako vznikla VR?
S vývojom virtuálnej reality sa začalo experimentovať v druhej polovici 20. storočia. V šesťdesiatych rokoch vytvoril Ivan Sutherland a jeho žiak Bob Sparbull zariadenie, ktoré sa považuje za prvú virtuálnu realitu v dejinách. Mala jednoduché ovládanie a ešte jednoduchšie prostredie. Avšak vzhľadom na vtedajšie technológie to možno považovať za úspech.
V priebehu ďalších desaťročí pokračovali pokusy, no výrazný posun nastal až v 21. Storočí. Mohol za to vzostup výkonných počítačov a LCD displejov.
Čo ponúka virtuálna realita?
Virtuálna realita v sebe skrýva obrovský potenciál. Má praktické využitie prakticky vo všetkých sférach. Môže tak pomôcť pri výcviku pilotov a vojakov, architekti budú vedieť sprevádzať svojich zákazníkov po domoch, ktoré ešte neexistujú, lekári si budú môcť nacvičiť operatívny zákrok nanečisto a samozrejme je tu priestor na zábavu. Teda pozeranie filmov a hranie hier.
Okuliare a periférne zariadenia pre virtuálnu realitu
Virtuálna realita by nebola tým, čím je bez periférnych zariadení. Základom sú okuliare. Tie v závislosti od technológie premietajú obraz, no tiež dokážu snímať pohyb očí, hlavy a vo virtuálnom priestore na tieto pohyby reagovať. Vďaka tomu sa užívateľ cíti, akoby bol súčasťou simulácie.
Medzi ďalšie prídavné zariadenia, ktoré zlepšujú zážitok patria aj rôzne formy rukavíc či ďalších častí oblečenia. Tie obsahujú snímače a v rámci vitruálnej reality reagujú na pohyby. Ak teda spravíte pohyb rukou v offline svete, premietne sa aj do virtuálneho.
V súčasnosti existuje niekoľko zariadení, ktoré sú dostupné komerčným užívateľom. Ide napríklad o Oculus Rift, HTC Vive alebo Sony PlayStation VR
Hry pre VR
Virtuálna realita sa spoločne so svojimi prídavnými zariadeniami stáva čoraz populárnejšou najmä vo svete hier. Hoci aj tu je ich len zopár, segment rýchlo rastie. V súčasnosti je dokonca dostupných niekoľko hier pre virtuálnu realitu zadarmo. Majitelia Oculus Riftu si môžu napríklad vyskúšať svoje reflexy a zručnosti pri strielačke Robo Recall alebo leteckom simulátore Red Bull Air Race: The Game.
Virtuálna realita má pred sebou nepochybne svetlú budúcnosť. Ak bude vývoj pokračovať rovnako rýchlo, ako za posledných pár rokov, tak sa v blízkej budúcnosti máme načo tešiť.