V poslednej dobe je naša najčastejšia činnosť surfovanie po nete. Prihlasujeme sa na sociálne siete, do rôznych fór, hráme online hry, sledujeme videá a filmy. Internet je niekedy doslova požehnaním a vďaka nemu sa dokážeme s ostatnými podeliť o svoje nápady, vedomosti, zručnosti. A nielen to. Môžeme komunikovať s hocikým bez ohľadu na geografickú vzdialenosť. Je zároveň prostriedkom vzdelania, takže ľudia majú väčší prístup k potrebným informáciám ako v minulosti.

Jednoducho je mnoho výhod, ktoré internet poskytuje. Či už ide o oblasť vzdelávania, podnikania, vedy, politiky a ďalších iných. Avšak s tým je spojené aj jeho používanie istými ľuďmi, ktorí si to síce neuvedomujú, no postupne si sami ničia buď svoju povesť, alebo aj hmotný majetok. Tento článok obsahuje zoznam desiatich najväčších absurdných

10. OTVÁRANIE VÍRUSOVÝCH ODKAZOV

Zvyčajne, keď ľudia vidia sexi obrázky alebo správy typu „Ste šťastným výhercom nového!“ alebo „Blahoželáme, ste 1000-i návštevník stránky! Vyhrávate … “, alebo akýkoľvek iný podobný spam či fotografiu, kliknete naň, aby ste zistili, o čo ide. Hádajte, aký je skutočný účel oznamu. Hádajte, čo – sú to zvyčajne vírusové odkazy, ktoré môžu poškodiť zariadenie. Tieto linky, ktoré sme rozoslali všetkým kamarátom zaistia, že každý bude vedieť, čo pozeráme. Tieto tipy vírusov sú najmä na sociálnych sieťach a tlačidlo „zavrieť“ nemusí byť zlé rozhodnutie.

PC-Virus
PC Virus (zdroj: pixabay.com)

9. ODOSIELANIE POZVÁNOK CELÉMU ZOZNAMU KONTAKTOV

Keď ľudia hrávajú online hry alebo používajú aplikácie na webových stránkach, môžu byť vyzvaný k tomu, aby odoslali žiadosti všetkým známym. Inak ich to k hre nepustí. Hlúposť je, že väčšina užívateľov sa podvolí. Niekedy tak môžu odoslať žiadosti do rôznych zoznamov podujatí alebo ľuďom, ktorých ani nepoznajú. Alebo sa môže stať, že odošlú pozvánku na udalosť niekomu, kto ani nebýva v tomto štáte. A to je naozaj nezmyselné. Zábavné je, že niektorí, čo sú si dobre vedomí tejto veci, v podobných aktivitách pokračujú a preto sa to považuje za hlúpe konanie.

8. UPLOAD KAŽDEJ FOTOGRAFIE

V dnešnej dobe si ľudia zvykli „zavesiť“ na net čokoľvek, čo im napadne. Či už ide o kúpeľňu, spálňu, kuchyňu alebo akékoľvek iné miesto, dokonca zážitky na záchode. Jednoducho fotka z každej jednej aktivity, dokonca z takej, ktorá je pre nás ľudí potrebná primárne. Nielen to, ale aj popisujú takmer každý detail z ich všedného dňa, ako sa cítia, kde sú a pod. Takéto zverejňovanie potom o človeku veľa prezradí. Taktiež zverejňovanie opitých fotiek. Jednoducho a jasne, v niektorých prípadoch ide až o poškodenie vlastnej povesti sebou samým. Môžu sa tak o nás dozvedieť veľa vecí takí ľudia, ktorí nemusia mať práve najčistejšie úmysly.

7. UVÁDZANIE EMAILOV KDE SA DÁ

Tým, že ľudia uvádzajú emaily aj na nepotrebné weby a reklamy je dobrý spôsob pre spamy, aby vás dennodenne zahlcovali. Poznáte to. Dáte odber na rôzne newsletteri neznamená, že na druhom konci sedí človek. Je to tzv. webový robot, ktorý odosiela podobné emaily. Spočiatku sú správy k veci, no potom vašu schránku zahltia reklamy a rôzne iné spamy, ktoré ste odoberať určite nechceli. Ak necháme webové ID na každej webovej stránke, je to hlúposť. Podobným spamerom sa potom nevyhneme.

Spam
Spam (zdroj: pixabay.com)

6. SŤAHOVANIE BEZPLATNÉHO SOFTWARU

Sťahovanie bezplatného softwaru nie je samozrejme protizákonné a už vôbec za to do väzenia nepôjdeme. Ale ak si stiahneme freeware program od menej dôveryhodného zdroja, môže obsahovať skryté programy, ktoré budú nainštalované so softvérom do nášho PC. Tieto skryté programy majú potenciál poškodiť zariadenie. Môžu dokonca vytvoriť nekonečný prúd reklamy počas surfovania po internete. Sťahovanie freeware z nerenomovaných odkazov nie je veľmi múdre. Vždy by sme si daný program mali skontrolovať pred inštaláciou.

5. NEPREZRÁDZAJME VŠETKO

Keď chatujeme na verejných fórach, nikdy by sme nemali odhaliť svoju skutočnú identitu. Nevieme, či osoba, s ktorou si píšeme hovorí všetko pravdivo alebo nie. A preto ani my by sme o sebe nemali hovoriť všetko. Nemôžeme posúdiť, či dotyčný hovorí pravdu alebo klame, keď sme na miestach, kde si spolu píše mnoho ľudí, až z celého sveta. Mali by sme sa vyvarovať prezrádzania celého mena, emailovej adresy, informácií o účte alebo čokoľvek, čo by mohlo byť použité inou osobou.

Silence
Silence (zdroj: pixabay.com)

4. OSOBNÝ ÚTOK NA VEREJNOM FÓRE

Je jasné, že nemôžeme vychádzať s každým, s ktorým sme v kontakte. Ale nemali by sme nechať emócie alebo nenávisť, aby sa nám vymkli spod kontroly a viedli k osobným útokom na každého, kto je na verejnosti. Mnoho ľudí totiž nemôže zniesť fakt, že niekto má odlišný názor od toho ich. Vtedy sa uchyľujú k nenávistným a neúctivým poznámkam na verejnom fóre. Je to jedna z neinteligentných vecí, ktoré ľudia robia bez toho, aby si uvedomili, že oni sú tí, ktorí hľadajú konflikty. Druhá osoba je vtedy len obyčajnou obeťou.

3. PRIJATIE KAŽDEJ ŽIADOSTI O PRIATEĽSTVO

V týchto dňoch je na sociálnych sieťach veľké množstvo ľudí, či už je to Facebook, Twitter, Orkut a mnoho ďalších. Ale to neznamená, že si musíme pridať každého človeka, ktorý nám pošle žiadosť o priateľstvo. Veľakrát sme prijali alebo požiadali o priateľstvo mnoho ľudí, ktorých ani nepoznáme osobne. Niektorí len prijímajú žiadosti na základe spoločných priateľov. Ale tým, že žiadosť odklikneme, dotyčná osoba má prístup k našim fotografiám a príspevkom. Za normálnych okolností by sme jej podobný materiál poskytnúť nechceli.

2. NADÁVANIE NA PRÁCU

Ľudia veľmi často hovoria o svojej práci, keď sú online svojim kolegom a priateľov, dokonca aj vyššie postaveným v pracovnom prostredí. Tým, že dávajú odkazy o tom, ako nenávidia svoje zamestnanie alebo svojho šéfa a kolegov, môžu sami seba postaviť na druhú stranu. Zvyčajne tú horšiu. Je možné, že o osobe, o ktorej sme mysleli, že je naša dobrá známa, zistíme, že to tak nie je. Je možné, že tie nadávky a pripomienky nás môžu pripraviť o kariéru aj prácu. Človek by nikdy nemal nadávať práci alebo o niečom on-line, pretože to ukazuje, ako hlúpa osoba je.

1.UVERIA VŠETKÉMU, ČO JE NAPÍSANÉ

Kedykoľvek hľadáme nejakú informáciu, uvedomme si, že výsledok vyhľadávania nemusí byť nutne pravda. Tzv. diagnóza Google alebo rada od známeho nie je to isté ako rada od profesionála. Neuvedené miesta, zlé informácie alebo „Čo robiť, keď…“ je síce k dispozícii, ale nemôžete to za žiadnych okolností považovať za skutočný fakt. Treba si informácie overovať. Nebáť sa preštudovať viac stránok, prípadne poradiť si od profesionála skôr, ako začneme konať ďalšie kroky.

Autor

Som dobrák a veselá kopa. Keď mám čas, rád zájdem von s mojimi deťmi na prechádzku, prípadne vybehnem na bicykli do prírody. Zaujímam sa o novinky z oblasti technológií, jedla, cestovania a športu. O týchto témach aj píšem.