ANTARKTÍDA – prvé slovo, ktoré nás napadne, keď niekto povie ľadovce či najchladnejšia ľadovcová krajina. Jednoducho a jasne, napriek všetkým záporným faktorom je to nádherné prostredie. Rozľahlé ľady široko ďaleko, málo ľudí a pokoj. Na druhej strane nebezpečie a drsné podmienky. Aj takáto vie byť Antarktída a veru, že aj je. Ale vedeli ste o nej týchto pár dôležitých informácií?
1. Rozmanitá biodiverzita
V Antarktíde možno nájsť rozmanité druhy vtákov, ktoré sú schopné prispôsobiť sa tak nízkej teplote. Snežný vírchovník je vták, ktorý sa nachádza výhradne na Antarktíde. Taktiež tučniaky, modré veľryby či ľadové medvede. Tučniak cisársky je špeciálny tučniak, ktorý sa tam rozmnožuje počas zimy. V Antarktíde sa však vyskytuje ešte mnoho iných tučniakov. Modré veľryby nájdené na tomto území sú o niečo väčšie ako klasické, ktoré sa nachádzajú inde vo svete. Ako potravu spotrebujú 3 až 4% ich vlastnej hmotnosti. Biodiverzita, ktorá v Antarktíde dokáže prežiť je najjedinečnejšia na Zemi.
2. Žiadna ekonomika
Na Antarktíde nezaznamenáte žiadnu veľkú hospodársku činnosť. Iba ak v malom meradle cestovného ruchu na pokraji územia. Rybolov zaznamenáva pravidelne v Antarktíde najväčší záujem, avšak taktiež len na pobrežiach miest.
Na tomto svetadiely existujú len výskumné stanice, ktoré sa do hospodárskej činnosti nepočítajú. Dokonca ani Antarktický dolár nie je považovaný za reálne platidlo.
3. Antarktída nemá vládu
V Antarktíde nebol zvolený žiadny vládny systém. A teda je toto územia bez akéhokoľvek druhu vlastníctva. Mnoho krajín sa snažilo toto územie ovládnuť, dokonca si niektoré krajiny osvojili určité oblasti, ale ich vzájomné vlastníctva a vzťahy neboli všeobecne platné, iba na základe vzájomnej dohody a rešpektovania. Existuje zmluva o Antarktíde, ktorá bola uzatvorená 12 členskými krajinami, ktoré boli rozšírené v roku 2010 na 48 členov. Antarktída je však politicky neutrálna a nikto netvrdí, že môže byť využívaná len na vedecké účely.
4. Ľudský život
V Antarktíde nájdete veru málo trvalých nájomníkov. Samozrejme, je to pre extrémne nízke teploty ovzdušia. Obyvateľstvo sa odhaduje na niekoľko tisíc obyvateľov, ktorých doplňujú pracovníci ústavov či príležitostní turisti.
V roku 1978 bolo poslaných sedem rodín na antarktickú pevninu vládou Argentíny z dôvodu zistenia spôsobilosti prežitia. Amilio Marcos Palma bol prvý chlapec, ktorý sa narodil na cípe Antarktického polostrova. Taktiež Solvieg Gunbjorg Jacobsen bola prvým dievčaťom, ktoré sa narodilo v južnej polárnej oblasti.
5. Podmienky podobné Marsu
Antarktída je podobná Marsu v klimatických podmienkach a mnohých ďalších faktoroch. Rovnako ako je na Marse dlhšia tma, tak aj na Antarktíde. Obe oblasti nemajú prírodné zdroje. Obsahujú veľa suchých údolí a oba rezorty dodávajú človeku neskúsený druh citu. Navyše, ak vezmeme do úvahy klimatické podmienky, sucho a ľady, sú si takmer rovnaké. Podmienky sú tak rovnaké, že v NASA použila na prípravu astronautov Antarktídu ako moderný model Marsu. Tento program je známy ako Antarctica Space.
6. Globálne oteplovanie
Antarktída čelí vážnemu dopadu globálneho otepľovania a zväčšovaniu ozónovej vrstvy. Ľadová čiapka sa topí a týmto tempom jedného dňa môže voda stúpnuť o viac ako 200 stôp.
Otepľovanie a poškodzovanie ozónovej vrstvy sú taktiež príčinou vymierania tučniakov a mnoho ďalších antarktických druhov. Preto by sme mali dodržiavať opatrenia, ktoré pomôžu znížiť úbytok ozónovej vrstvy, a tým zabrániť globálnemu otepľovaniu.