Slovensko je územie plné pohorí. Od západu na východ, od severu na juh je priam posiate vrchmi a kopcami. Ak chceme našu krajinu skutočne spoznať, mali by sme ich navštíviť čo najviac. V prípade, že vás turistika príliš neláka, skúste navštíviť aspoň týchto 6 pohorí. Budete sa môcť pochváliť, že ste boli na miestach pýšiacimi sa titulom naj.

Najvyššie pohorie – Tatry

Tatry sa pýšia štatútom najvyššieho pohoria. Je to vďaka známemu Gerlachovskému štítu, ktorý dosahuje výšku 2655 m n. m.. Ich “vnútro” tvoria jadrové horniny, ako sú žuly, vápence alebo dolomity a preto ich radíme k tzv. jadrovým pohoriam. Pri pohľade na Tatry vidíme ich rôznorodosť. Vysoké štíty, hlboké doliny a priezračné plesá. Všetky tieto prvky vznikli v minulosti pôsobením vodných tokov a horských ľadovcov.

O naše najvyššie pohorie sa delíme s Poliakmi. Našťastie pre nás z celkovej rozlohy 700 km² leží na Slovensku 549 km², takže môžeme naplno využívať ich potenciál. Pozdĺž celých Tatier prechádza turistický chodník Tatranská magistrála.

vysoke tatry
Vysoké Tatry (zdroj: pixabay.com)

Najnižšie a najjužnejšie pohorie – Burda

Pohorie Burda možno označiť hneď dvoma štatútmi. Je to najnižšie a najjužnejšie pohorie Slovenska. Nachádza sa na juhozápadnom Slovensku a je vtesnané medzi naše tri rieky. Z východu ho obmýva Ipeľ, z juhu Dunaj a zo západu Hron. Ide o skutočne drobné slovenské pohorie, ktoré je dlhé zhruba 7 km a široké 3,5 km. Najvyšší vrch nesie názov Burdov a má výšku 387,7 m n. m.. Navštíviť túto lokalitu sa oplatí taktiež, ak ste milovník plazov. Pri troche šťastia môžete naraziť na nášho najväčšieho plaza – užovku stromovú. 

pohorie burda
Pohorie Burda (zdroj: sturovo.com)

Najzápadnejšie situované pohorie – Malé Karpaty

Najzápadnejšie slovenské pohorie sú Malé Karpaty. Vo svojej dĺžke približne 100 km sa tiahnu od Dunaja pri Devíne po zhruba Nové Mesto nad Váhom. V najširšom bode je šírka 16 km, v najužšom iba 3 km. Pri turistike v Malých Karpatoch by ste nemali minúť ani ich najvyšší vrch Záruby. S jeho výškou 768 m n. m. je dominantou širokého okolia. 

Návštevu Malých Karpát odporúčame spojiť s návštevou jaskyne Driny, ktorá je jediná sprístupnená jaskyňa v tomto pohorí. Milovníci vína isto vedia, že vďaka svojmu podložiu a priaznivému klimatickému pásmu sa na južných svahoch Malých Karpát vo veľkom pestuje vinič a dorába sa kvalitné slovenské víno. 

Male Karpaty
Malé Karpaty (zdroj: ephoto.sk)

Najvýchodnejšie situované pohorie – Bukovské vrchy

Najvýchodnejšie pohorie Slovenska Bukovské Vrchy sa nachádzajú na samom východnom okraji krajiny. Dominantou týchto kopcov je vrch Kremenec s výškou 1221 m n. m.. Ten je zároveň najvýchodnejší bod Slovenska a tiež lokalita s najnižším svetelným smogom. Veľká časť tohto slovenského pohoria je súčasťou Národného parku Poloniny, v ktorom okrem iného možno nájsť vlka, rysa či dokonca najväčšieho európskeho cicavca Zubra Európskeho. 

bukovské vrchy
Bukovské vrchy (zdroj: sodud.net)

Najsevernejšie pohorie – Oravské Beskydy

Oravské Beskydy nájdeme na Slovensko – Poľských hraniciach. Vďaka svojej polohe sa hrdia titulom najsevernejšie slovenské pohorie, hoci sa o ne delíme práve s Poliakmi. Najvyšším vrchom je Babia Hora s výškou 1 725 m n. m.. Oravské Beskydy sa nachádzajú v chladnej klimatickej oblasti, kvôli čomu sa tu sneh na niektorých miestach drží až 150 dní v roku. Pri potulkách pohorím sprevádzajú turistov najmä ihličnaté lesy, vo vyšších polohách kosodreviny. 

oravské beskydy
Oravské Beskydy (zdroj: Flickr.com)

Najrozsiahlejšie pohorie – Nízke Tatry

Nízke Tatry uzatvárajú náš zoznam NAJ slovenských pohorí. So svojou rozlohou 1258 km2 sú najrozsiahlejším pohorím na Slovensku. Tiahnu sa od západu na východ pozdĺž riek Váh a Hron v dĺžke asi 95 km. Dominantou Nízkych Tatier je vrch Ďumbier s výškou 2 043 m n. m., ktorý poskytuje jedinečné výhľady na pohoria a údolia Slovenska.

nízke tatry
Nízke Tatry (zdroj: pixabay.com)
Autor

Som dobrák a veselá kopa. Keď mám čas, rád zájdem von s mojimi deťmi na prechádzku, prípadne vybehnem na bicykli do prírody. Zaujímam sa o novinky z oblasti technológií, jedla, cestovania a športu. O týchto témach aj píšem.