Šport, pri ktorom vám stúpne hladina adrenalínu v tele a zlepší vaše psychické či fyzické poznanie. Nie je dôležité, koľko trikov ovládate, ale to, čo cítite, a ako sa sústredíte na svoje telo a myseľ.

Oficiálny názov Parkour vznikol vo Francúzsku na konci 20. storočia a za hlavného zakladateľa sa považuje Francúz David Belle. Je to v podstate kombinácia veľkého množstva iných športov. Napríklad skalolezectva, gymnastiky, akrobacie alebo bojových umení. Jeho podstatou je dostať sa z jedného miesta na druhé a prekonávať všetky prekážky v akomkoľvek priestore čo najplynulejším, najefektívnejším a najkrajším spôsobom.

Best of Parkour and Freerunning 2019

Parkour sa spája predovšetkým s mestským prostredím, pretože poskytuje veľké množstvo prekážok na trénovanie ako napríklad múry, zábradlia, schody alebo steny. Dá sa však praktizovať aj v prírode a všade, kde vidíte nejakú bariéru. Parkour patrí k najčistejšej forme pohybu, kde sa človek snaží prekážky nie obchádzať, ale naopak, prekonávať. Najmä využitím vlastnej šikovnosti.

Výhodou je, že k vykonávaniu tohto športu nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie, stačia vám len dobrá bežecká alebo športová obuv a oblečenie, v ktorom sa cítite pohodlne. Aj keď tento šport vyžaduje tvrdý tréning, môže ho vyskúšať takmer každý. Len si určte vlastné hranice a trénujte to, čo vás baví.

Free Running
Free Running (zdroj: pixabay.com)

Tento šport rozvíja nielen kondíciu, ale aj kontrolu nad každou časťou vášho tela. Veľmi dôležitým aspektom je aj rozvoj mentálnych schopností, a to hlavne v odhadnutí svojich síl. Prekonať svoj vlastný strach a tým aj samého seba je pre mnohých veľkou výzvou.

Každý parkourový tréning by sa mal začať kompletným rozcvičením svalstva a šliach. Aby sme predišli zbytočným zraneniam, odporúča sa nosenie rôznych typov chráničov. Dôležité je nepreceňovať svoje sily. Parkour v žiadnom prípade nie je o extrémnych skokoch po budovách a predvádzaní sa pred inými ľuďmi. Je to o tom, aby sme mali z toho radosť a stretávali sa s priateľmi pri spoločnom tréningu.

V súčasnosti je parkour na Slovensku veľmi rozšíreným športom a každoročne sa konajú rôzne stretnutia a mítingy. Po celom Slovensku sa nachádzajú parkourové akadémie a skupiny, z ktorých najznámejšie sú Slovak Freerun Family v Banskej Bystrici, kde sa každý rok koná celoslovenský míting, alebo Freerun Slovakia v Trenčíne, ktorý každý rok organizuje Hell night (tzv. pekelnú noc, pozn.), kde vo workshopoch učia rôzne druhy trikov v gymnastickej telocvični.

Freerun Slovakia – Hell Night Vol.3

Parkour nie je len šport, ale hlavne životný štýl, ktorý si postupne získava stále viac mladých ľudí.

Autor

Som blogerka a copywriterka, vyštudovaná ekonómka a večná optimistka. Píšem rada o všetkom, čo ma zaujíma, najradšej ale o zdravej výžive, vzťahoch a aktívnom živote. Keď mám chvíľu voľna, rada si zájdem s kamarátmi posedieť do kaviarne, alebo na dobrý koncert a cez víkend chodím najradšej za rodičmi na dedinu, kde som vyrastala.