Dobrodružstvo z cestovania môžete uskutočniť rôznymi spôsobmi dopravy. Jedným z nich je aj klasická vlaková preprava. Ak ste sa rozhodli pre tento druh dopravného prostriedku, prečítajte si pár tipov kam sa vybrať na výlet za novými zážitkami práve vlakom.

Možno si hovoríte, že v dnešnej dobe to nie je práve najlepší nápad a cesta vlakom je v istých prípadoch skôr nutnosťou, resp. v istých častiach našej krajiny každodennou nevyhnutnosťou. No napriek tomu vlakovú prepravu vo zvýšenej miere využívajú ľudia aj mimo svojich pracovných a iných povinností. Preprava vlakom sa teší obľube aj medzi cestovateľmi, ktorí chcú vyskúšať niečo nové ako štandardnú dovolenku pri mori.

Jednou z veľkých výhod cestovania vlakom je skutočnosť, že nikto z vašej skupiny, alebo vy sám, nemusí byť šoférom. O chod vlaku sa postará predsa rušňovodič a tak si môžu všetci výletníci vychutnávať dobrodružnú jazdu a pohľad na mestá či prírodu. Oproti autobusu, kde tiež táto povinnosť pre cestovateľov odpadá, si dovolíme tvrdiť, že cesta vlakom je komfortnejšia. Najmä na dlhé trasy. Predsalen sa aj v tom menej pohodlnom vlaku môžete aspoň prejsť po chodbách, navštíviť toaletu či sa občerstviť v jedálenskom vozni. Ani objednávka cesty nie je často náročná a môžete si kúpiť lístok na vlak cez sms.

Kam vlakom po Slovensku

V prvom rade sa pozrime, kam sa vydať vlakom po Slovenskej republike. Naša krajina má prekrásnu prírodu, ktorú si určite vychutnáte pohľadom z okna. Rovnako ako mnoho zaujímavých dediniek a miest, kde sa aspoň na chvíľu pozastavíte na vlakovej stanici. My vám odporúčame nasledujúcich pár trás.

Banská Bystrica – Horná Štubňa

Pre milovníkov prírody – a najmä hôr a pohorí – sa odporúčame vybrať na cestu železničnou traťou z Banskej Bystrice do Hornej Štubňe. Trať vedie úbočiami pohoria Veľká Fatra na rozhraní Nízkych Tatier s Kremnickými vrchmi.

Unikátom tejto cesty je obrovské množstvo železničných tunelov. Práve kvôli hladkému prekonaniu krásneho, ale nesmierne členitého horského terénu sa na úseku dlhom 31 kilometrov nachádza až 22 takýchto tunelov. Dokopy pokrývajú až 12 kilometrov celej trasy a nachádza sa tu aj najdlhší tunel v rámci Slovenska. Čremošiansky tunel meria neuveriteľných 4 698 metrov, čím si vyslúžil prvenstvo za svoju dĺžku dokonca aj v rámci bývalého Československa.

Červená Skala – Margecany

Ak máte záujem sledovať po ceste nielen prekrásnu  prírodu, ale aj historické pamiatky, potom je trať Margecany – Červená skala práve pre vás. Vlak totiž prechádza cez viacero technických unikátov Slovenskej železničnej dopravy. Nemusíte sa však báť – ide o historické objekty, no udržiavané tak, aby boli funkčné aj dnes. Samotná trať je považovaná za najkrajšiu tohto druhu na Slovensku.

Konkrétne sa môžete tešiť na niekoľko historických objektov v podobe viaduktov a tunelov. Najznámejším skvostom z kategórie viaduktov je Chmarošský železničný most, ktorý je vysoký 18 metrov a dosahuje dĺžku 113,6 metra. Nie je najdlhším viaduktom na Slovensku, ale je považovaný za najkrajší.

Celkovo trať prechádza cez deväť tunelov. Obrovským skvostom je Telgártsky tunel. Na Slovensku ide o unikát svojho druhu, nakoľko 2,3 kilometrový úsek sa stáča do špirály, aby sa tak prekonalo 31 metrové prevýšenie. To je dobrodružstvo samo o sebe.

Kam vlakom po Európe

Dobrodružná cesta vlakom však nekončí územím našej republiky. Veľmi obľúbené sú trate, ktorými sa viete vlakom dostať priamo k moru. Napríklad do obľúbenej dovolenkovej destinácií medzi Slovákmi, Chorvátska. Predsa len absolvovať dlhšiu cestu k moru je príjemnejšie vo vlaku ako napríklad v aute. A aj zaujímavejšie. ďalšími obľúbenými trasami Slovákov sú cesta vlakom do Talianska a Bulharska.

Vlakom do Chorvátska

Z Bratislavy sa viete dostať priamym spojom do Splitu alebo Záhrebu a Rijeky. Cena spiatočného lístka sa pre jednu dospelú osobu pohybuje cca od 90 do 150 EUR. Najdrahšie vás to vyjde pri ceste do Splitu. Môžete získať aj lacnejšie lístky, pokiaľ uplatníte napríklad rôzne množstevné zľavy a podobne. Uvedené ceny sú, samozrejme, iba orientačné – veľa závisí od konkrétnej sezóny a aktuálnej ceny železničnej dopravy.

Na ceste do Chorvátska vlakom si okrem kúska Slovenskej krajiny budete môcť pozrieť ešte aj Rakúsko či Maďarsko. Záleží od toho akú si zvolíte cieľovú destináciu. Cez Rakúsko prechádza spojenie do Rijeky a Záhrebu. Cez Maďarsko sa pozriete ak zvolíte cestu do Splitu.

Vlakom do Bulharska

Ďalšou obľúbenou destináciou, kam sa ľudia vyberajú najmä v lete, je Bulharsko. Aj sem sa dá pohodlne dostať využitím železničnej dopravy. Konkrétne sa dá vlakom doviezť priamo do mesta Varna. Cesta vedie cez Rumunsko.

Mesto Varna sa tiež oplatí vidieť, je to zaujímavá a na históriu bohatá oblasť. Mesto založili Gréci ešte v 6-tom storočí pred Kristom. V súčasnosti sa tu okrem historických pamiatok nachádza významný prístav s množstvom lodeníc, medzinárodné letisko a samozrejme, aj samotné rekreačné stredisko.

Náklady na železničnú dopravu sú približne 150 EUR pre jednu dospelú osobu. Ale tu platí to isté čo sme napísali pri ceste do Chorvátska – existujú rôzne skupinové zľavy a tiež ide celkovo o orientačnú sumu.

Dúfame, že sme vás inšpirovali k otestovaniu dobrodružstva cestou vlakom. Môže sa síce stať, že natrafíte na starý vlak, ktorý nebude adekvátne pohodlný, alebo bude preplnený (odporúčame vám zistiť či daná trasa v danom čase nevedie k nejakému festivalu a podobne). No aspoň raz sa dobrodružná cesta vlakom oplatí vyskúšať.

Autor

Som blogerka a copywriterka, vyštudovaná ekonómka a večná optimistka. Píšem rada o všetkom, čo ma zaujíma, najradšej ale o zdravej výžive, vzťahoch a aktívnom živote. Keď mám chvíľu voľna, rada si zájdem s kamarátmi posedieť do kaviarne, alebo na dobrý koncert a cez víkend chodím najradšej za rodičmi na dedinu, kde som vyrastala.