Leto je čas dovoleniek, cestovania a oddychu. Slováci radi cestujú napríklad do Chorvátska či Bulharska, ale obľúbenou destináciou je aj Taliansko. No kam do Talianska k moru? Najbližšie je autom zo Slovenskej republiky severné Taliansko. Prečítajte si ako sa prichystať na cestu a na čo si dávať pozor…
Ak ste sa toto leto rozhodli navštíviť talianske pláže, urobili ste dobre. Taliansko je krásnou krajinou s bohatou históriou, skvelým jedlom, vínom, plážami, bujným nočným životom a talianskou “vášnivou” náturou, ktorá ešte viac dokresľuje jedinečný zážitok. Ak by vás aj omrzelo stále kúpanie, v Taliansku sa určite nudiť nebudete. To platí aj pre obľúbené severné Taliansko.
Príprava na cestu
Konkrétnymi plusmi severného Talianska ako obľúbenej dovolenkovej destinácie Slovákov (a nielen nás) je dobrá dostupnosť dopravou (autom či autobusom) a kvalitne vybavené honosné letoviská. Popri týchto praktických výhodách sú samozrejmými lákadlami aj zaujímavé historické pamiatky a krásne čisté more. Ak ste sa teda rozhodli vycestovať do severného Talianska autom, už sa treba iba prichystať na cestu.
Kontrola auta je základ
Tak ako pred každou dlhšou cestou do zahraničia, odporúčame vám vaše auto kompletne skontrolovať. Hlavne ak ste ho nekontrolovali už dlhšiu dobu. Samozrejme, ideálne je ísť na prehliadku do autorizovaného servisu. Aj keď to, bohužiaľ, nemusí byť tá najlacnejšia alternatíva. Na druhej strane, pokiaľ ste si stavom svojho auta stopercentne istý, alebo ste boli na STK a EK prednedávnom, môže stačiť ak si auto skontrolujete aj sami.
Odporúčame si pred cestou ešte skontrolovať aj svoju GPS v aute. Hlavne čo sa týka najnovších aktualizácií. Vo väčšine prípadov sa stačí pripojiť k internetu a prístroj sa updatuje sám. Ak svoju GPS ešte nemáte, je tu jednoduché riešenie – na internete je tiež dostupná navigácia do mobilu zadarmo.
Iný kraj, iný zákon
Dbajte na zákony cudzích krajín kam cestujete. Častokrát sa líšia od tých našich a ľahko sa tak dostanete do problémov, alebo budete musieť minimálne zaplatiť tučné pokuty. Hlavne ako šofér. Cesta do severného Talianska vedie cez Rakúsko. Pozrite si dopravné zákony týchto krajín.
V Rakúsku dávajte pozor na nasledovné zákony – po novom platí, že vo výbave vozidla stačí mať výstražnú vestu iba pre vodiča (predtým bolo treba mať jednu pre všetkých pasažierov). Zároveň ak prevážate niečo v “záhradke” na streche vášho auta alebo v ťažnom zariadení za autom (napr. bicykle), potrebujete mať na danom mieste výstražnú šrafovanú dosku s rozmermi 50 x 50 cm.
V samotnom Taliansku je prísne zakázané vo vozidle fajčiť ak sa tam nachádzajú deti do 12 rokov alebo tehotná žena. Určitým nepísaným pravidlom, na ktoré si dávajte na cestách v Taliansku pozor, je o dosť agresívnejší štýl šoférovania než na aký sme zvyknutí na Slovensku.
Nezabudnite na cestovné poistenie
Cestovné poistenie sa odporúča uzavrieť pred každou dlhšou či kratšou cestou nielen do zahraničia. Je to, samozrejme, na každého individuálnom zvážení, no tiež odporúčame aspoň sa pozrieť na ponuku rôznych asistenčných služieb a iných pripoistení. Pri poisťovaní vášho auta by nemali nastať žiadne problémy – často je jediným z nich fakt, že auto je staré a tak poisťovňa z týchto dôvodov neuzavrie zmluvné poistenie s majiteľmi daných áut.
Na výber sú dve cesty
Ak plánujete vyraziť do severného Talianska, môžete sa tam najrýchlejšie dostať dvoma trasami. V prvom prípade vyrazíte smerom na Viedeň, napojíte sa na dialnicu A2 a do plánovanej destinácie sa dostanete cestou popri mestách Graze a Villach. Nevýhodou je vysoká frekventovanosť premávky na tejto trase a okolo Viedne sa často tvoria dlhé kolónie. Zároveň, na diaľnici A2 sú toto leto plánované oficiálne aspoň dve odstávky dopravy.
Druhou alternatívnou trasou je cesta cez hraničný prechod Hatě. Na diaľnicu sa síce napojíte až pri mestečku Stockerau, no vyhnete sa preľudnenej Viedni a teda cesta môže byť rýchlejšia. Pokračujte v jazde a na diaľnici A1 smerom na Salzburg sa napojte na diaľnici A10 smerom na mesto Villach na krátky úsek, ktorý vás už dovedie priamo do severného Talianska.
Dialnice a poplatky
Pri ceste do Talianska sa pripravte aj na dialničné poplatky a mýta. Na rakúskej diaľnici budete potrebovať diaľničnú známku, ktorej najlacnejšia 10 dňová verzia stojí 9,20 EUR. Máte na výber jej klasickú alebo elektronickú verziu.
Mimo diaľničnej známky ešte zaplatíte na niektorých úsekoch cesty mýto. Konkrétne sa to týka tých z vás, ktorí sa rozhodli navštíviť talianske Dolomity.
Jednosmerný prechod cez Brennerský priesmyk vás bude stáť 9,50 EUR. Zároveň, pri východe z krajiny zo západnej časti zaplatíte za prejazd cez Katschberský tunel čiastku 11,50 EUR.
Čo sa týka samotného Talianska, tam si trochu priplatíte. V priemere vás tam totiž 100 kilometrov cesty diaľnicou víde na 9 EUR a viac. Do spomínanej destinácie severného Talianska vás tak cesta po diaľnici bude stáť približne 20 EUR. Existuje však alternatíva. Tou je využitie neplatených “normálnych” ciest, ktorých použitie vás bude stáť len o hodinu dlhšiu cestu. Pri jazde týmito ciest však buďte extra ostražití pred agresívnym talianskym štýlom šoférovania.
Alternatíva cestovania svojim autom
Samozrejme, existuje mnoho možností cestovania mimo použitia vášho vozidla – v zmysle rôznych dopravných prostriedkov ako je lietadlo, autobus a podobne. Tu však máme konkrétne na mysli alternatívu v zmysle požičaného auta. Tento spôsob dopravy sa stáva populárnym aj v našich končinách. Oplatí sa?
Tak ako každá vec, aj táto úvaha má svoje pre a proti. V prvom rade sa vám z finančného hľadiska viacej oplatí cestovať vašim autom. Pri tom požičanom si zvyčajne popri okrem ostatných náležitostí musíte priplatiť aj špeciálne poistné a tiež nejaký ten príplatok pre firmu za amortizáciu vozidla. Na druhú stranu, ak cestujete viacerí, finančné náklady sa rozdelia medzi viacerých. Hlavne je to ale dobrý nápad, ak máte auto v nie práve stopercentnom stave. Prajeme bezpečnú cestu.