Chcete sa v zime vyšantiť na snehu? Zabudnite na zjazdové lyžovanie a drahé skipasy. Vyskúšajte radšej bežkovanie. Nielen že si poriadne užijete zimu, ale spravíte tým aj niečo pre svoje zdravie.
Bežkovanie je hovorové slovo pre lyžiarsky šport, ktorý nazýva bežecké lyžovanie alebo beh na lyžiach. Prvý pretek sa uskutočnil v 17. storočí v Nórsku. V strednej Európe sa začalo pretekať až o dve storočia neskôr v roku 1893. Podstatou tohto športu je zdolať trať za čo najkratší čas resp. rýchlejšie než ostatní súperi. Beh na lyžiach sa stal tiež pevnou súčasťou zimných olympijských hrách. Premiéru na tomto celosvetovom športovom podujatí zažilo bežkovanie v roku 1924, keď sa pretekalo na dvoch tratiach dlhých 18 a 50 km.
Behu na lyžiach sa však nevenujú iba športovci, no svoje miesto si našlo aj pri amatéroch. Predstavuje totiž lacnejšiu a pre niekoho aj zábavnejšiu formu lyžovania než je klasické zjazdové.
Aké vybavenie je potrebné na bežkovanie?
Ak sa chcete venovať bežkovaniu, musíte si zaobstarať základné vybavenie:
- Lyže – existuje niekoľko rôznych typov, pričom každý sa druh lyží vyberá podľa štýlu behu na lyžiach. Ak ste v bežkovaní nováčik, nechajte si radšej poradiť v špecializovaných obchodoch.
- Viazanie – slúži na uchytenie topánky na lyže. Je potrebné zvoliť viazanie kompatibilné s lyžami a topánkami.
- Topánky – ide o špecializovanú obuv, ktorú je nutné správne skombinovať s viazaním.
- Lyžiarske palice – pomáhajú najmä pri technickejšej jazde a pri stúpaní do kopca. Vyberať treba opäť podľa vašich skúseností alebo radšej s pomocou odborníkov.
- Oblečenie – malo by odvádzať teplo, vlhko a zároveň zabraňovať prieniku vetra a dažďa k pokožke. Najlepšie je obliecť si tri vrstvy – termobielizeň, vrstvu, ktorá udržiava teplo v tele a poslednú chrániacu pred poveternostnými podmienkami. Nezabudnite ani na čapicu a kvalitné rukavice.
Bežkovanie je športové požehnanie pre telo
Beh na lyžiach má viaceré zdravotné benefity. Podľa niektorých dokonca patrí k najzdravším športom vôbec. Veď ide o pohyb v prírode a na čerstvom vzduchu. Bežkovanie pozitívne vplýva na celý srdcovo-cievny systém. Kĺzavý pohyb má len minimálny dopad na kĺby a zároveň pomáha precvičiť nohy, trup, zadok alebo ruky.
Ak sa však majú prejaviť priaznivé účinky bežeckého lyžovanie naplno, mali by ste sa mu venovať aspoň trikrát za týždeň po 30 minút. Vítaná je však aj menšia frekvencia. Bežkovanie tak bude aspoň príjemné spestrenie tréningovej rutiny pre vás aj vaše telo.
Bežkárske trate na Slovensku?
Na Slovensku máme tri väčšie oblasti s bežkárskymi traťami:
- Pezinská baba – nachádza sa tu 3 km okruh, ktorý nemá príliš členitý terén. Preto je vhodný aj pre začiatočníkov. V prípade priaznivých podmienok je pripravená náročnejšia 5 km trať. Tá už obsahuje stúpanie aj zjazd. Bežkárska trať na pezinskej babe je prístupná za dobrovoľný príspevok.
- Vysoké Tatry – vo Vysokých Tatrách nájdeme viac než 80 km bežeckých tratí. Sústredené su najmä okolo Štrbského Plesa alebo Tatranskej Lomnice a ponúkajú priestor pre profesionálov aj rekreačných bežkárov.
- Kremnica – Skalka – za centrum behu na lyžiach na Slovensku však musíme považovať Kremnicu – Skalku. V jej okolí sa nachádza zhruba 138 km tratí na bežkovanie. Rozmanitosť okruhov uspokojí potreby začínajúcich bežkárov, ale aj skúseným veteránom.
Ak by sa vám slovenské bežkárske trate zunovali, na svoje si prídete aj za našimi hranicami. V českých Krkonošoch, Jeseníkoch alebo na Šumave sa budete cítiť ako doma. V prípade, že by sa vám málilo, môžete rakúske trate na bežecké lyžovanie. Tie poskytujú pre bežkárov prakticky nekonečné možnosti.