Saunovanie pozná ľudstvo už stovky rokov. O jeho pozitívnych vplyvoch na zdravie sa za ten čas presvedčili tisíce ľudí. Prečo ho teda nevyskúšať na vlastnej koži?

Prvé sauny sa podľa vedcov datujú do roku 7000 p. n. l. Ich pozostatky boli nájdené vo Fínsku. Dôvod, prečo vlastne začali vznikať dodnes nie je objasnený. Zrejme však ľudia už v dávnej minulosti zistili blahodárne účinky tepla na ľudský organizmus. 

Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1112, kedy istý kronikár písal o drevených saunách, kde sa nahí ľudia bičovali s vetvami a nakoniec na seba liali studenú vodu. Približne o päť storočí neskôr sa sauny začali šíriť do zvyšku Európy. Starý kontinent dovtedy poznal len klasické kúpele a saunovanie tak bolo niečo úplne nové. Odtiaľ sa postupne rozšíril do ostatných častí sveta. 

Aké poznáme sauny? 

Za tých niekoľko storočí existencie saunovania sa vyvinuli rôzne druhy sáun. Dnes poznáme tri najčastejšie typy:

  • fínska sauna – ide o klasickú saunu, kde nejaký zdroj tepla vykúri prostredie až na teplotu 90 – 100°C. Odporúčaný pobyt v takomto prostredí by nemal presiahnuť 15 minút. 
  • parná sauna – tento druh sauny funguje pri nižších teplotách okolo 40 až 50°C, zato je to však podstatne vyššia vlhkosť vzduchu, ktorá dosahuje hodnotu až 100%.
  • infrasauna – využíva vlastnosti infražiarenia, ktoré má liečivé účinky a preniká až 4 cm pod povrch pokožky. Navyše stimuluje svaly, vnútorné orgány a zlepšuje krvný obeh. Bežná teplota v infrasaune je na úrovni 50°C.
fínska sauna

Účinky saunovania na zdravie

Medzi hlavné benefity saunovania patrí:

  1. preventívny účinok a podpora zdravia organizmu
  2. zvýšenie prietoku krvi a lepšie prekrvenie končatín
  3. vysoká teplota vyvoláva potenie, čím sa z tela vylučujú škodlivé látky
  4. liečivé účinky pri astme, alergiách a zápaloch dýchacích ciest
  5. zrýchľuje metabolizmus
  6. zabíja škodlivé baktérie na pokožke, čím pomáha pri rôznych ochoreniach kože
  7. pôsobí aj na duševné zdravie, odstraňuje psychické vypätie, nervozitu, vyčerpanosť alebo bolesti hlavy

Ako sa správať v saune?

Saunovanie má svoje striktné pravidlá. Napríklad sa striktne neodporúča tehotným ženám a ľuďom s chorým srdcom, problémami so štítnou žľazou alebo diabetikom. Ak máte nejaké iné zdravotné ťažkosti, najskôr sa poraďte so svojim lekárom. 

Do sauny by ste namali byť ísť hladný ani najedený na prasknutie. Zakázaná je tiež konzumácia alkoholu.

Prvým krokom pred saunovaním by mala byť očistná sprcha. Potom, čo sa utriete do sucha, môžete ísť do sauny. Vstupovať by ste mali nahý, zahalený iba uterákom. Plavky sú skôr zdraviu škodlivé a teda je nutné zahodiť ostych. Nezabudnite ani na plachtu, ktorá zabráni tomu, aby ste sa popálili na prehriatych drevených doskách. 

saunovanie

V saune by ste mali sedieť v polosede alebo ešte lepšie ležať. Vďaka tomu sa bude celé telo prehrievať rovnomerne a organizmus nemusí vyrovnávať rozdiely teplôt medzi hlavou a nohami. Dýchajte nosom a plytko. Tým sa teplý vzduch pred vstupom do pľúc aspoň trochu ochladí a zvlhčí. 

Pri saunovaní by ste mali začať na najnižšom schodíku a po adaptácii sa môžete presunúť na vyšší. Ak vám príde zle alebo sa vám bude zdať teplota neznesiteľná, priestor opustite skôr. Celý proces by nemal trvať viac než 15 – 20 minút. Následne sa ochlaďte v sprche alebo bazéne. Saunovací cyklus môžete podľa kondície dva až trikrát zopakovať. 

Po skončení saunovania by ste mali čo najskôr doplniť stratené tekutiny. Okrem vody sa odporúčajú aj ovocné šťavy, čaje a minerálky. 

Saunovanie je výborný spôsob ako si udržiavať pevné zdravie. Preto ak sa vám vyskytne príležitosť zájsť si do sauny, neváhajte. Vaše telo i duša sa potešia. 

Autor

Som blogerka a copywriterka, vyštudovaná ekonómka a večná optimistka. Píšem rada o všetkom, čo ma zaujíma, najradšej ale o zdravej výžive, vzťahoch a aktívnom živote. Keď mám chvíľu voľna, rada si zájdem s kamarátmi posedieť do kaviarne, alebo na dobrý koncert a cez víkend chodím najradšej za rodičmi na dedinu, kde som vyrastala.