Kým v minulosti ste o bezhotovostných platbách mohli iba snívať a využívanie mobilného telefónu na platenie účtov znelo ako zo sci-fi filmu, v dnešnej dobe existujú vo svete finančníctva a bankovníctva také novinky, až sa vám niekedy môže zdať, že na ich používanie budete potrebovať ďalšiu maturitu.

Nových technológií sa však vôbec netreba obávať, pretože vám môžu výrazne zjednodušiť život a skrátiť čas čakania v bankách, na pošte či pri bankomatoch. Pozrime sa teda na tie spomínané novinky z finančného sektora.

Nové mobilné aplikácie

Bez existencie mobilných telefónov bol možno osobný kontakt s vašimi blízkymi častejší, no používanie rôznych aplikácií na súčasných smartfónoch vás dokáže spojiť aj na diaľku a navyše umožňuje použitie množstva iných funkcií. Mobilné aplikácie sa stali nevyhnutným prostriedkom, ako ostať v spojení s blízkymi, napr. pri videohovoroch alebo prostredníctvom chatov, ale aj možnosťou krátenia si voľného času hraním sa rôznych hier, „surfovaním“ po internete, online nakupovaním alebo dokonca aj možnosťou plnenia si pracovných či školských povinností.

Internet banking nahrádza modernejší spôsob platenia

Bezhotovostné platenie, presúvanie vašich finančných prostriedkov na iné účty či spravovanie svojich bankových kont prostredníctvom internet bankingu už nie je žiadnou novinkou. Pre vás ako klienta banky je tento spôsob oveľa rýchlejší, jednoduchší a aj lacnejší, ak máte účet v banke bez poplatkov, ako využívanie služieb v kamenných pobočkách bánk. Jediné, čo ste na využívanie IB potrebovali, bolo zariadenie s pripojením na internet a prístup na internet.

Doba však napreduje a vývojári aplikácií sa snažia uľahčiť vám život ešte viac, a tak už môžete „bankovať“ aj cez mobilný telefón. Stačí si stiahnuť príslušnú aplikáciu do svojho mobilu a využívať tak množstvo funkcií tejto aplikácie. S mobilnou aplikáciou môžete bankovať kdekoľvek, či na dovolenke, v obchode, alebo na ceste do práce. Okrem dokonalého prehľadu o všetkých produktoch, ktoré využívate, môžete si kontrolovať svoje účty, pohyby na účtoch, nastavovať trvalé príkazy, inkasá alebo odosielať platby. Na svojich platobných kartách si môžete kedykoľvek meniť nastavenia (bezkontaktné platby, denné limity platenia, limity pre výbery z bankomatu). Väčšina bánk takisto ponúka vo svojej aplikácii možnosť zatrieďovať každú platbu do jednotlivých kategórií, vďaka čomu získate prehľad o tom, na čo mesačne najviac míňate.

Bankové štatistiky potvrdzujú, že čoraz viac ich klientov platí v obchodoch a zadáva platby na internete práve prostredníctvom mobilných aplikácií. Obávať sa o bezpečnosť svojich financií nemusíte, pretože všetky aplikácie sú zabezpečené buď vygenerovaním jednorazového čísla karty, alebo PIN-kódom. O pohyboch na účte sa okamžite dozviete prostredníctvom tzv. PUSH notifikácií, ktoré sú súčasťou aplikácie Tatra banky, ale aj mBank.

NFC platby mobilom

Tento možno menej známy pojem v sebe zahŕňa jednoduché bezkontaktné platenie mobilom. Väčšina slovenských bánk ponúka k osobným účtom karty s možnosťou bezkontaktnej platby, ktorú už takmer každý využíva, no pomerne novou možnosťou platenia sú aj NFC platby cez Google Pay.

Takáto platba však nie je súčasťou hlavnej bankovej aplikácie, ale na tento účel existujú samostatné aplikácie (napr. MobilePay, Wave 2 Pay…). Obmedzením pre klientov však môže byť to, že nie každý telefón bude túto službu podporovať. Nutnosťou je mať zariadenie s Androidom 4.4 alebo novším a zariadenie musí podporovať možnosť NFC platby. V niektorých bankách fungujú NFC platby len v spojení s platobnými kartami typu VISA. Na to, aby prebehla táto forma platby, musíte mať takisto pripojenie k Wi-Fi alebo mobilným dátam.

Nová mena – kryptomena

Keď už je reč o financiách a novinkách v tejto oblasti, určite treba spomenúť aj určitú formu virtuálnych peňazí – kryptomeny. Problematika tejto meny je obšírnejšia, no predstavíme si ju aspoň v skratke.

K roku 2017 bolo evidovaných cca 1 170 jednotlivých druhov virtuálnych peňazí, ktoré spája rovnaká charakteristika. Žiadnu z týchto mien neovláda banka ani iná inštitúcia, systém využívania kryptomien je transparentný, vďaka databáze všetkých transakcií (blockchain) za transakcie sú žiadne alebo len minimálne poplatky a po odoslaní kryptomeny nie je možné transakciu nijako zrušiť. Zástancovia kryptomien by určite vyzdvihli aj ich bezpečnosť, keďže nie je možné ich sfalšovať.

Medzi najznámejšie kryptomeny patrí Bitcoin, Ethereum, Litecoin a Ripple. Na Slovensku je však možné vykonávať platby zatiaľ iba Bitcoinom a aj to iba vo väčších mestách vo vybraných predajniach či na internete. Nakúpiť za Bitcoin môžete napríklad elektroniku, hudobné nástroje alebo nábytok a bytové doplnky od konkrétnych predajcov. Akceptujú ho však aj v piešťanskom masážnom salóne a v predajni pomôcok na jogu v Humennom.

Autor

Som dobrák a veselá kopa. Keď mám čas, rád zájdem von s mojimi deťmi na prechádzku, prípadne vybehnem na bicykli do prírody. Zaujímam sa o novinky z oblasti technológií, jedla, cestovania a športu. O týchto témach aj píšem.