Predstavenie 5G siete vzbudilo pozornosť odborníkov aj laikov. Kým niektorí v nej vidia veľký potenciál a budúcnosť, iní ju považujú za riešenie plné negatív.
Čo je to 5G sieť?
5G sieť je nová generácia mobilných sietí. Na rozdiel od predchádzajúcich verzií však prináša so sebou omnoho viac, než je len väčšiu rýchlosť. Primárne totiž nie je určená len pre mobilné zariadenia. Vďaka svojim vlastnostiam by z nej mali profitovať všetky inteligentné zariadenia schopné pripojiť sa na internet. V praxi by to malo znamenať, že prostredníctvom 5G siete by komunikovali napríklad autonómne vozidlá, drony doručujúce balíky, inteligentné sklá alebo obojky pre psa. využívať by ju mali dokonca aj zariadenia, ktoré dnes ešte neexistujú.
Aké sú výhody 5G siete?
Takáto forma komunikácie vyžaduje od 5G siete, aby spĺňala náročné kritériá. Jednou z nich je prenosová rýchlosť. Tá je oproti predchádzajúcej generácie mobilných sietí skutočne závratná a dosahuje až stonásobok dnešných rýchlostí (až 10 Gbit/s a viac). Vďaka tomu bude možné podporovať napríklad nové formáty videa (4K a 8K) alebo holografické zobrazenie.
Nemenej dôležitým parametrom je aj latencia. Tá pri mnohých zariadeniach nebude zohrávať príliš veľkú rolu, no vzhľadom na plánované široké uplatnenie 5G siete treba rátať aj so strojmi, kde je každá milisekunda podstatná. Plánovaná odozva má byť pod 10 milisekúnd.
Zabudnüť nemôžeme ani na skutočne obrovské množstvo zariadení, ktoré sa budú na mobilnú sieť 5 generácie pripájať. Preto toto technologické riešenie musí zvládať značný nápor na jednotlivé antény. Podľa očakávaní by si 5G sieť mala poradiť až s jedným miliónom zariadení na jednu anténu.
Plánovaná 5G sieť by mala v sebe kombinovať rôzne štandardy a siete. Podľa lokality a spôsobu použitia bude využívať rôzne frekvenčné spektrum. Frekvenciu nad 24 Ghz sa použije na miestach s husto obývanými oblasťami s vysokým nárokom na rýchlosť. Pôjde teda o rôzne nákupné centrá, štadióny alebo letiská. Na lokalitách, kde sa nachádza už menej ľudí sa má využívať frekvencia v rozmedzí 1 – 6 Ghz a na celoplošné pokrytie krajiny budú slúžiť frekvencie pod 1 Ghz.
5G sieť na Slovensku
O zavádzaní 5G siete na Slovensku uvažujú aj naši operátori. Jedným z najväčších problémov však sú vysoké počiatočné náklady. Tie vychádzajú z potreby vybudovať komplet novú sústavu antén pokrývajúcich krajinu. Cena bola odhadnutá na stovky miliónov eur. Preto niektoré spoločnosti zvažujú, že by sa pri výstavbe mobilnej siete 5 generácie spojili a vstupné investície si tak podelili. Podľa prvých informácií by k spusteniu 5G siete na Slovensku malo dôjsť niekedy v rozmedzí rokov 2020 – 2022. Pôjde však len o vybrané miesta odkiaľ sa pokrytie bude rozširovať ďalej.
Predstavuje 5G sieť hrozbu pre ľudstvo?
S predstavením 5G siete sa na internete objavilo aj množstvo poloprávd a mýtov. Test novej siete mal napríklad spôsobiť hromadný úhyn vtákov Holandsku, čo sa neskôr ukázalo ako typický hoax. Podobne nepravdivé sa ukázali aj fámy o tom, že vysoké frekvencie (nad 24 Ghz) negatívne vplývajú na živé organizmy.
Jediná reálna hrozba pre ľudí z 5G siete zatiaľ leží úplne inde a síce v zlej predpovedi počasia. Vodné pary totiž produkujú signál s frekvenciou 23,8 Ghz. Za určitých okolností by vysoké frekvencie mobilnej siete 5 generácie mohli ovplyvniť predpovede meteorológov a teda ohroziť zdravie ľudí.