Možno ste už počuli, že 3D tlačiarne ako nová technológia budú mať veľké využitie. Jedno z odvetví, ktoré túto novú technológiu využijú, je práve zdravotníctvo. Odvetvie, do ktorého sa určite oplatí investovať, ide predsa o naše zdravie, zdravie našich rodičov a detí. A ako môžu 3D laserové tlačiarne prospievať zlepšeniu zdravotníctva?
Diagnostika pomocou srdca vytlačeného na 3D tlačiarni
Tu sa už jedná o konkrétny prípad. Erle Austin je srdcový chirurg, ktorý dostal pod svoj skalpel len 14 mesačného chlapca, s akútnym ochorením srdca. No bohužiaľ, nebolo jasné ako presne chirurgický zákrok previesť. Chlapec mal v srdci dieru a navyše skrútenú aortu i pľúcne tepny. Tím lekárov a Erle Austin mali k dispozícii len 2D vytlačené obrazy srdca, ktoré neboli dostačujúce na to aby sa rozhodlo o tom ako zákrok previesť.
Austin sa obrátil na Technickú Univerzitu v Louisville, kde pomocou 3D tlačiarni Makerbot Replicator 2X vytlačili autentickú kópiu srdca so všetkými poruchami a chorobami. Srdce bolo vytlačené v troch častiach, takže Austin mohol nazrieť do vnútra srdca, tak ihneď a ľahšie určiť ako zoperovať chlapca.
“Ako náhle som mal model k dispozícii, hneď som vedel kde mám rezať a čo mám spraviť” – dodal Austin.
Išlo o čas, ktorý chirurg ani pacient nemali. Vytlačený model srdca výrazne skrátil čas operácie, pretože nemuselo byť spravených viac rezov ako bolo potrebné. Operácia prebehla úspešne 10. februára 2014 a chlapec je už mimo ohrozenia života.
Výroba ľudských orgánov pomocou 3D tlače
Podľa vedcov a odborníkov by sme sa mohli v blízkej budúcnosti dočkať tlačiarní, ktoré by boli schopné vytvárať celé chýbajúce orgány. Fungovali by pritom na princípe fungovania dnešných už známych 3D tlačiarní, ktorých éra je ešte len na samom počiatku. Pokiaľ by moderná veda dokázala vyriešiť základné veci, ako vytváranie buniek, alebo len materiálov, schopných fungovať ako originálne orgány a zároveň zachovať ich nepretržité fungovanie, znamenalo by to prevratný objav a zároveň obrovský míľnik vôbec v histórií ľudstva a vedeckotechnických objavov.
3D tlač orgánov by pritom mohla fungovať podobne ako klasická tlačiareň, kde by sa využívalo niekoľko druhov materiálov. Podľa zloženia stavebných látok a teda „tonerov“ by takáto tlačiareň musela byť oveľa viac precíznejšia, než súčasné 3D tlačiarne. Hoci ide o víziu niekoľkých rokov, či dokonca desaťročí, myšlienkou sa odborníci zaoberajú naplno už dnes. Niečo o bioinžinierstve tohto druhu spomína aj televízia RT na videu. V každom prípade by to však znamenalo pomoc pre tisícky ľudí odkázaných na darcov a dlhé čakanie.
Do 10 rokov funkčné srdce z 3D tlačiarne?
Dr. Stuart Williams, riaditeľ, Kardiovaskulárneho inovačného inštitútu v Louisville, uvádza, že jeho pracovisko je len desať rokov vzdialené od toho, čo by mohlo byť jedným z najväčších lekárskych zázrakov vôbec.
Nedávne štúdia ukázali, že ischemická choroba srdca si vyžiada približne 1 milión životov ročne v Spojených štátoch. Dr Williams sa stal nepriamo obeťou tejto zákernej choroby, doplatili na to jeho obaja rodičia. Vyhlásanie ako že do r. 2020 táto choroba prepukne do rozmerov, kedy bude najčastejšou príčinou smrti u ľudí. Dr. Williams však uvádza, že do tej doby sa jemu a jeho tímu podarí vytvoriť prelomovú technológiu ktorá dokáže zachrániť milióny ľudí. Dosť ambiciózny človek, však?
Neskôr si spomenieme 3D tlačiarne v súvislosti s výrobou súčiastok, modelov a rôznych predmetov, ktoré dokáže vyrábať ktokoľvek, od amatérov až po priemyselných dizajnérov. Williams vyhlásil, že chce využiť túto istú technológie na replikáciu kritických častí tela, ako je napr. srdce. Kedže už je dokázané, že 3D tlačiarne sú schopné vyrobiť plne funkčné strelné zbrane, a dokonca sa touto technológiou vyskúmalo aj možné vyrobenie oplne funkčných orgánov, vrátane pečene a ucha. Williams, ambiciózny doktor s obrovským sklamaním v jeho žive, však chce priviesť k životu niečo tlčúce.
“Vezmete tkanivo od pacienta, izolujete z neho bunky, pretože sa všetci skladáme iba z miliárd a miliárd buniek, dáte tie bunky do prístroja, stlačíte tlačidlo a vytlačíte srdce,” uviedol Dr. Williams.