Nakupovanie na internete sa stalo symbolom šetrenia peňazí. Oproti kamenným predajniam sa dá miestami online nakúpiť výrazne lacnejšie. Tí skúsenejší však vedia ešte z každého nákupu nejaké to euro ušetriť. O tieto skúsenosti sa s vami podelíme v článku 5 rád, ako šetriť peniaze pri nákupoch na internete.

Porovnávače cien

Porovnávače cien sú požehnaním pre zákazníkov a pohromou pre obchodníkov. Nielenže na jednom mieste nájdete širokú paletu konkurujúcich si obchodov, ale ako na striebornom podnose máte zoradené ceny konkrétneho produktu. Navyše, vďaka spätnej väzbe od zákazníkov presne viete, či vami vybraný obchod je aj spoľahlivý a objednaný tovar vám doručí včas a v poriadku. 

Porovnávače cien by teda mali vašou prvou voľbou, ak chcete šetriť peniaze pri nákupoch na internete. Sami rýchlo zistíte, že takouto cestou sa dajú ušetriť niekedy až desiatky eur. 

Zľavy a zľavové kupóny

Väčšina obchodníkov vie, že slovo akcia pôsobí hypnoticky na ľudí a otvára ich peňaženky. Preto s obľubou túto metódu predaja využívajú. Ide najmä o rôzne sezónne výpredaje alebo Black Friday, kedy bývajú ceny okresané aj o desiatky percent. 

Mimo týchto udalostí sa dajú použiť napríklad zľavové kódy. Tie sa možno nájsť priamo na stránkach predajcov alebo na miestach, ktoré tieto zľavové kupóny zhromažďujú. Síce tu zľavy nebývajú také výrazné ako v prípade veľkých akcií, za to sa však dajú aplikovať v priebehu celého roka. Navyše, aj zníženie ceny tovaru o 5 – 10% vie pomôcť ušetriť pri online nákupoch. 

Cashback portály

Šetriť peniaze pri nakupovaní online sa dá aj pomocou cashback systému. Ak náhodou neviete, čo táto služby ponúka, hneď si to vysvetlíme. Cashback portály vám vrátia časť peňazí, ktoré ste minuli pri nákupe vo vybranom obchode. Ak si myslíte, že ide o nejaký podvod, pretože vám nikto len tak nedá späť pár drobných, mýlite sa, 

Cashback systém vyhovuje všetkým trom stranám, ktoré sú do transakcie zapojené.Vy profitujete z toho, že dostanete od cashback portálu časť peňazí späť. Ten vám vyplatí odmenu z provízie, ktorú dostal z obchodu za to, že vás, ako zákazníka, k nemu priviedol vás, 

Preto predtým, než sa rozhodnete nakúpiť v e-shope, overte si, či daný obchod nie je súčasťou nejakého cashback portálu. Ak hej, zvážte či sa v danom cashback systéme zaregistrujete. Výhodné to môže byť, najmä ak plánujete nakupovať online pravidelne. 

Poštovné

Poštovné predstavuje nemalú časť nákladov spojených s nakupovaním online. Preto príde vhod každá príležitosť, ako na tejto položke ušetriť. Niektoré obchody poskytujú kupóny na dopravu zdarma, iné majú napríklad dni, kedy je poštovné zadarmo. 

Ďalšou šikovnou možnosťou je dať si objednaný balík dopraviť na odberné miesto (ak to samozrejme daný e-shop umožňuje). V takomto prípade býva poštovné výrazne lacnejšie, ako v prípade klasickej pošty či kuriéra. 

Vernostný program 

Niektoré e-shopy ponúkajú pre registrovaných zákazníkov svoj vernostný program. Za každý nákup získate napríklad body, ktoré môžete v budúcnosti vymeniť napríklad za zľavu alebo poštovné zadarmo. Aj toto je teda cesta, ako ušetriť eurá pri pravidelných nákupoch. 

Všetky uvedené rady, ako šetriť peniaze pri nákupoch na internete, vám zrejme neušetria stovky eur. Ak ich však správne skombinujete, môžete predsalen čiastočne okresať svoje výdavky pri nakupovaní. 

Autor

Som blogerka a copywriterka, vyštudovaná ekonómka a večná optimistka. Píšem rada o všetkom, čo ma zaujíma, najradšej ale o zdravej výžive, vzťahoch a aktívnom živote. Keď mám chvíľu voľna, rada si zájdem s kamarátmi posedieť do kaviarne, alebo na dobrý koncert a cez víkend chodím najradšej za rodičmi na dedinu, kde som vyrastala.